Ezt olvasta már?


OGY - Krónika 2. rész (napirend előtt: élelmiszer- és energiaárak, veszélyhelyzet)

Az élelmiszerárak növekedéséről, az energiaárakról és a veszélyhelyzetről is szóltak a napirend előtti felszólalások az Országgyűlés keddi ülésén.

 

Jobbik: az uniós élelmiszerdrágulást sokszorosan meghaladják a hazai árak

Z. Kárpát Dániel (Jobbik) arról beszélt, hogy egy év elején közzétett, a világ országait áttekintő grafikon szerint az élelmiszerárak drágulását tekintve Magyarország a tizedik helyen állt. Ez egy sokkoló adat volt, és a probléma az, hogy az uniós élelmiszerár-drágulást azóta is sokszorosan meghaladják a hazai adatok - mutatott rá.

Hozzátette: azt látják, hogy az ársapkák rendszere tovább drágítja a magyar élelmiszerek árát. Megjegyezte: a nagy multik elosztórendszerükben 6-7 ezer élelmiszer árát határozzák meg és ebbe kontroll, lényegi ellenőrzés nélkül "lazán" be tudták építeni a vélt vagy valós veszteségeket. Mivel nem volt ellenőrzés, sokkal többet építettek be, mint amennyit a másik oldalon elveszítettek. Amikor pedig a Gazdasági Versenyhivatal elkezdett vizsgálódni, hirtelen elkezdtek csökkenni bizonyos termékcsoportok árai.

Ki adja vissza a családoknak a hónapokon át indokolatlanul elvett összegeket? - firtatta.

Kitért arra is, hogy a Jobbik már öt éve letette a megoldást az asztalra egy online árfigyelő adatbázis formájában, amivel ezek a folyamatok nyomon követhetők lennének.

Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára azt mondta, amíg újabb és újabb szankciók lesznek, addig a szankciós infláció is itt lesz és folyamatosan találkoznak vele a boltokban és az árakban.

Ebben a helyzetben a kormány arra törekszik, hogy megvédje az embereket és csökkentse azokat a hatásokat, amelyeket ezek a tényezők okoznak.

Tisztában vannak azzal, hogy az árak rögzítése önmagában nem elegendő, azt is biztosítani kell, hogy elegendő rögzített árú termék álljon rendelkezésre.

Közölte: egyelőre április végéig vannak érvényben az ársapkák, a kormány várhatóan április közepén hoz döntést ezek jövőjéről.

A piaci helyzet alapján és az összes piaci szereplő érdekének figyelembe vételével fognak eljárni - jelezte.

Az államtitkár abban igazat adott a képviselőnek, hogy a kereskedő cégek egyéb termékeknél olyan árakat képeztek, amellyel kompenzálták veszteségeiket, ezért vannak folyamatban vizsgálatok.

Hozzátette: az élelmiszerárak folyamatosan csökkennek és ez a folyamat folytatódni fog, de arra számít, hogy az árak nem fognak lecsökkenni a Covid-járvány előtti szintre.

MSZP: az energiapolitikát a kormány rontotta el

Tóth Bertalan (MSZP) kijelentette: az energiapolitikát Orbán Viktor miniszterelnök és kormánya rontotta el, "mi vásároljuk a legdrágábban az orosz gázt Európában". Arról beszélt, hogy Magyarországon csődöt és elbocsátásokat, valamint jelentős inflációt eredményezett a "brutális fideszes energiaáremelés".

Úgy folytatta: a kormányzati dilettantizmus eredménye, hogy olyan intézmények lehetetlenülnek el, amelyek rászorulóknak biztosítanak lakhatást, de az is, hogy elmaradnak az energetikai hálózatfejlesztések, ami gátja a megújuló energiaforrások terjedésének.

Ha a Fidesz-kormánynak fontos lenne az emberek megélhetése, érdemi lépéseket tenne, hogy csökkenjenek az energiaárak - fűzte hozzá. A többi közt azt is sérelmezte, hogy az energetikai tárca el akarta titkolni, mi került 75 milliárd forintba a Mátrai Erőmű visszavásárlásában.

Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára úgy felelt: óvatosan a kritikával, hiszen "önök már 2010 előtt kezeltek egy válságot" és "önök voltak, akik kiárusították ezt az országot, eladták a teljes energiaipart, kiszolgáltatottá tették hazánkat".

Azt mondta: a háború és az elhibázott szankciók következményét kell elviselnie az országnak. Pedig ha Brüsszel nem kényszerítette volna rá ezeket a tagállamokra, a háború gazdasági hatása lényegesen kisebb lenne.

Emlékeztetett, hogy a kormány az átlagfogyasztásig a szankciós infláció előtti energiaárakat tart fenn az emberek számára, hogy megvédje az ország lakosságát és a vállalkozásokat. A kormány az intézményeit sem hagyja cserben, lehetőség van támogatás igénylésére.

Azt is felidézte, hogy az MSZP nemrég még meg is dicsérte az ársapka-intézkedést.

Momentum: minek játsszák a demokráciát?

Bedő Dávid (Momentum) szerint a kormány 2500 napja igyekszik félelmet kelteni az emberekben, azóta van valamilyen válság vagy veszélyhelyzet az országban. Ennek oka szerinte, hogy a kormányzat így könnyebben élhet vissza a hatalmával és még kevésbé ellenőrizhetők a döntések.

Kifogásolta, hogy a kabinet most készül meghosszabbítani a veszélyhelyzetet.

Úgy folytatta: nem volt elég a kétharmados parlamenti többség vagy az állami intézmények megszállása, nemrég még a költségvetést is rendeletben hirdették ki.

Minek játsszák a demokráciát? - tette fel a kérdést.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára úgy reagált: rendkívüli jogrend más országokban is bevett gyakorlat, általában rendkívüli helyzetekben van arra szükség. "Lehet, hogy ön tagadja, de a kormányzásunk alatt folyamatosan rendkívüli válsághelyzetekkel néztünk szembe" - jelentette ki. Először a migrációval, majd a világjárvánnyal, most a szomszédban dúló háborúval és hatásaival - sorolta.

Nagy szerencse, hogy olyan kormány van ezekben az időkben, amely elsősorban az ország érdekét nézi és nem külföldi elvásároknak próbál megfelelni.

Emlékeztetett: a módosított költségvetést megvitatta az Országgyűlés, amelyen azonban a Momentum képviselői nem vettek részt.

Abszurdnak nevezte, hogy az a Momentum demonstrál a sajtószabadságért, amely már többször adta jelét: tagjai olyan véleményszabadságot szeretnének, ahol leginkább az övékkel egyező vélemények kapnak teret.

 

LMP: meg kellene kérdezni az embereket az akkumulátorgyárakról

Csárdi Antal (LMP) kifejtette: a kormány teleépíti Magyarországot akkumulátorgyárakkal, és hogy legyen energia a működésükhöz, telerakja az országot gázerőművekkel. Vagyis orosz gázzal működtetnék a kínai akkumulátorgyárakat, amelyek német autógyáraknak termelnek, de a nyereséget ezek a globális cégek kiviszik majd az országból - mondta.

Kiemelte: cserébe a kormány odaadja a vízkészletet, a termőföldeket és a levegő tisztaságát. A gyártás során keletkezett hulladékot pedig a gyártó cégnek kell kezelnie, tehát ez Magyarországon fog történni - közölte.

A képviselő szerint az lenne tisztességes, ha megkérdeznék az embereket, akarják-e ezt, de a kormány gyáva ezt megtenni, mert fél a választól.

Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára úgy válaszolt, hogy ebben a kérdésben is az országról van szó, és az ellenzék mindig az ország ellen cselekeszik. A nép már válaszolt arra a kérdésre, hogy mit akar: a tavalyi választáson már negyedszer nyert a Fidesz-KDNP, vagyis a nép azzal az állásfoglalással ért egyet, amelyet a kormánypártoktól hall és elutasítja azt, amit az ellenzéktől hall - közölte.

Elmondta: az egész világ akkumulátorgyárakat akar, csak a magyar baloldal nem. Magyarországon csak a legszigorúbb biztonsági és környezetvédelmi előírások betartásával valósulhat meg beruházás - jelentette ki.

Megjegyezte: az elhasznált akkumulátorokat ott kell kezelni, ahol forgalomba hozták őket.

Párbeszéd: korszerűsíteni kellene a panellakásokat

Berki Sándor (Párbeszéd) arról beszélt, hogy miközben az energiafogyasztás nő, a lakások energetikai szempontból korszerűtlenek. A kormány ígéretet tett a lakóépületek energetikai korszerűsítésére, de nemhogy ezt nem tette meg, még a panelprogramot is elsorvasztotta - mondta.

Hangsúlyozta: szükség lenne a panelépületek korszerűsítésére, és a kormány hiába ígérget, a lakásállomány többsége még mindig korszerűtlen energetikai szempontból. Ennek megváltoztatására kellene költeni, hogy a panellakásban élők fűtésszámlája csökkenjen, és akkor kevésbé kellene aggódni az energiaválság miatt - mondta.

Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára erre közölte: a magyar energiaellátásban a nukleáris energia kiemelt szerepet tölt be, és ha a kormány komolyan venné az ellenzék javaslatait a nukleáris energia visszaszorításáról, Magyarországon energiahiány lenne.

Kiemelte: a kormány eddig is több programot indított a lakások energetikai korszerűsítésére, jelentős összegeket fordított erre.

Közölte: jelenleg háborús helyzet van, ami az energiahelyzetre is hatással van, az energia ára jelentősen emelkedett. A kormány a magyar érdekekért küzd az óriási nyomás ellenére ebben a helyzetben is - jelentette ki.

Mi Hazánk: legyen alkotmányos jog a készpénz használata

Toroczkai László (Mi Hazánk) azt szorgalmazta, hogy legyen alkotmányos jog a készpénz használata Magyarországon.

Az ellenzéki politikus szavai szerint a készpénz használata sokak számára az elmúlt 30 évben a túlélést szolgálta, így tudtak harcolni például a "sarcoló maffia ellen", amelyik elévült tartozásokat hajt, illetve hajtott be sok esetben.

Jelezte: a Mi Hazánk alkotmányos szabadságjognak tartja a készpénz használatát és ezért harcolni is fognak.

Választ várt arra, hogy a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkárának a készpénz visszaszorítására vonatkozó kijelentése mögött meghúzódik-e valódi kormányzati stratégia és szándék.

Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint félreérthették a helyettes államtitkár szavait. Olyat biztosan nem mondott, hogy azért szeretné a kormány a készpénzhasználatot visszaszorítani, hogy ezzel a végrehajtó maffia tevékenységét segítse - közölte.

Azt azonban tapasztalni kell, hogy egyes országokban készpénzzel gyakorlatilag már nem is lehet fizetni, csak kártyával vagy mobiltelefonnal. Ezt jelenti a digitális fejlődés - rögzítette.

Kiemelte, valóban cél és szándék a készpénzforgalom visszaszorítása.

Kitért arra is, hogy a legtöbb visszaélés készpénzzel történik, hiszen a bankszámlán keresztül történő utalásnak nyoma van, követhető. Ezzel szemben a készpénzben felvett összegek szabadon mozoghatnak a vállalkozások, jogi személyek között.

Azt ugyanakkor mindenki maga döntheti el, hogy hogyan szeretne fizetni, hogyan kéri például a nyugdíját, ebben nem szeretnének senkit sem korlátozni - mutatott rá az államtitkár.


MTI







0
0
0

hírek innen, onnan

Budapesten valójában szabad locsolni, nincs semmiféle vízkorlátozás

A vidékfejlesztési minisztérium és a budapesti kormányhivatal tiltásról szóló posztjai okozták a félreértést. Kedden délután a...

Nagyméretű porördögöt kaptak lencsevégre Szegeden

Az M1-es autópálya mellett szintén kialakult.

4 jel, hogy anyai ágon örökölt traumát cipelsz – és talán nem is tudsz róla

A kérdés az, honnan lehet tudni, hogy ami velünk történik, tényleg a mi életünk, vagy csak egy örökölt szereposztás, amit reflexből...

Magyar Péter Paksról jelentkezett, szerinte ez hozhat fordulatot

Jelenleg stabil Magyarország energiaellátása, a paksi erőmű munkatársai azon dolgoznak, hogy az utolsó még termelő turbina hibamentesen...

Gulácsi a Villarreal melletti döntésről és a háttérről is beszélt: "Rendkívül motivált, hogy..."

Gulácsi Pétert nagyon motiválta, hogy az egyik legjobb spanyol csapatban folytathatja pályafutását.

Megőrült az időjárás Európában: megdőlt a mindenkori osztrák melegrekord, Londonban egy teljes hónap telt el eső nélkül

Ausztriában megdőlt az ország valaha mért legmagasabb hőmérsékleti rekordja, egy több mint másfél évszázada működő londoni...

Elképesztő régészeti kincsre bukkant egy önkormányzati dolgozó: több ezer éves lelet került elő

Egy Izraelben eddig ismeretlen típusú, 2500 éves ciprusi érmét talált valaki a tengerparton, amely új információkkal szolgálhat a perzsa...

Már 2014-ben tudta a Fidesz, hogy nagy a baj – mégsem tettek szinte semmit a vízmegtartásért

Bár a Fidesz már 2014-ben tisztában volt az aszályveszéllyel, a Nemzeti Vízstratégiában tervezett tározói kapacitások kevesebb mint...

Cáfolja a NER-szálat a magyar óriás, 100 millió eurós bizniszt ütött nyélbe

Határozottan visszautasítják visszautasítják, hogy vállalatuk neve ilyen körökben felvetődött.

Kapitány István biztató fejleményt jelentett be a paksi atomerőműről

A gazdasági miniszter szerint egy feltétellel elkerülhető a 2-es blokk leállítása.

Ha ilyen nyarak jönnek, ez a növény lehet a hazai faiskolák új aranybányája

A szakember szerint a Lagerstroemia idővel az egyik legfontosabb növényünkké válhat, főként a nagyobb hőigényű és fagytűrő fajtái.

0

Sport

Szoboszlai Dominik már kongatja a vészharangot, hatalmas Liverpool-hibára híva fel a figyelmet

A Liverpool újdonsült csapatkapitánya élő adásban állt bele a csapatba hibájába, senkit sem kímélt.

Saját beosztottjai küldték padlóra Kokót, óriási volt a meglepetés

Napra pontosan harminc éve lett olimpiai bajnok Atlantában a ring virtuóza.

Sárga tengeralattjáró bukkant fel az apadó Dunából, videóval köszöntötte Gulácsi Pétert új csapata

Az 58-szoros válogatott 11 év után távozott az RB Leipzig labdarúgócsapatától.

Szoboszlai újabb barátot veszíthet el Salah után Liverpoolban

Állítólag az idén nagy költekezésben lévő Tottenham Hotspur bejelentkezett a holland válogatott Cody Gakpoért.

0
0

Bulvár

„Amit odabent láttam, döbbenetes volt, mindennek a legalja” – forrnak az indulatok a kertvárosban működő tömegszállás miatt

A környéken élők petíciót írtak, mert szerintük elviselhetetlenné vált az élet. A tulajdonos szerint olyanok bérelnek nála szobát, akik – bár rászorulnának – nem kapnak szociális bérlakást. Riport.

Befőzés: betiltották ezt a régóta használt tartósítószert – Mutatjuk, mit használhatsz helyette

Mielőtt nekiállnál az otthoni befőzésnek, jobb ha tudod: a szalicil már nem használható tartósítószerként. Vannak azonban biztonságosabb alternatívák.

„Lelkiismeretünk nem engedi, hogy itt operáljunk” – 7 és fél hétre leállt a dél-alföldi gyereksebészet 2024-ben

Rovarok, csatornaszag, operáció 40 fokban – így omlott össze hét és fél hétre a szegedi gyereksebészet.

Tóth Vera 70 kilós fogyása után fürdőruhában: alig ismertük fel, nagyon dögös

Tóth Vera bombasztikusan néz ki fürdőruhában, így pedig csak nagyon ritkán láthatjuk.

A Guardian is megírta, kiket jelölnek a magyarok köztársasági elnöknek: meglepő nevek a listán

A brit Guardian is foglalkozott a magyar köztársasági elnök személyét övező találgatásokkal. A lap arról ír, hogy Magyar Péter felhívása után a komoly jelöltek mellett számos meglepő név is felbukkant a közös

Van remény? Magyar Péter fantasztikus hírt közölt, újra erőre kap a Duna?

A Paksi Erőmű közel állt a teljes lekapcsoláshoz.

Mindent kipróbáltam a jobb szexért – végül ez az egy módszer változtatott meg mindent

Új pózok, szexjátékok, kommunikációs technikák, sokan ezekben keresik a jobb szex titkát.

Csak egy kanál ebből a mosógépbe, és újra puha lesz a törölköző

Nem kell drága öblítő ahhoz, hogy a megkeményedett törölközők újra puhák legyenek: egy egyszerű házi trükk is segíthet visszahozni a régi puhaságukat.

A 73 éves magyar énekesnőnek 50 ezer forint a nyugdíja: így él meg mégis

Marcellina 50 ezer forintot kap nyugdíj gyanánt, ám elmondta, hogy szerencsére így sem szűkölködik.

Hőzivatar veszély kedden, ekkor érkezik végre a hidegfront csapadékkal - Időjárás-előrejelzés

Megvan, hogy meddig kell kibírni a hőhullámot, de ma még forróságra kell készülni. #időjárás #előrejelzés

0